Haberler 24 Mart 2015, 20:38

“Cumhurbaşkanımız Çözüm Süreci’nin mimarıdır”

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili olarak, “Uluslararası başkentlerin Çözüm Süreci’ne üçüncü göz olarak müdahil olmak için ortaya koydukları perspektif ve direnci siyaset dili üzerinden son derece başarı ile ifa etmesi, onu bir proje haline getiriyor” dedi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Ünal, Çözüm Süreci’nin “devletin önceliği olan ve Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde başlatılmış bir süreç” olduğunu, AK Parti’nin hem sosyal hem de hukuki zeminini inşa ettiğini kaydetti. Ünal, bir yıl önce çıkarılan 6 maddelik çerçeve yasanın, ilk kez Türkiye’de terörün çözümüne ilişkin güçlü bir mekanizma inşa ettiğini dile getirdi.

“Demirtaş bir proje”

Ünal, HDP Eş Genel  Başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili şunları söyledi:

“Uluslararası başkentlerin bu sürece üçüncü göz olarak müdahil olmak için ortaya koydukları perspektif ve direnci siyaset dili üzerinden son derece başarı ile ifa etmesi onu bir proje haline getiriyor. Şöyle bir profil çiziyor; siyasi hırsının kurbanı ve maalesef siyasal disiplinden yoksun bir proje… Ortaya çıkan fotoğraf şu; özellikle HDP’nin İmralı heyeti Çözüm Sürecinde son derece disiplinli bir çalışma yürütüyor. Ama İmralı Heyeti sahne aldığında Demirtaş kayboluyor. Mesela Nevruz’da Demirtaş ortada yok ama provokasyon söz konusu olduğunda Kandil’in sözcüsü olarak ortaya çıkıyor ve her seferinde Çözüm Süreci’ni dinamitleyen bir provokatör dil ve üslupla hareket ediyor. Bu tavrı çözüme inanmayan ve güven vermeyen görüntü ortaya çıkarıyor.”

“Süreç alınan kararlar doğrultusunda yürüyor”

Çözüm Süreci’nin alınan kararlar doğrultusunda yürüdüğünü ve herhangi bir sorunun söz konusu olmadığını ifade eden Ünal, “Çözüm süreci, bu topraklarda ilk defa uluslararası başkentlerin müdahalesine izin vermeden bir sorun çözme mücadelesidir. Türkiye’nin bu sorunu ısrarla bazı ülkelerin müdahil olma üçüncü göz ya da hakem pozisyonu dışında çözme çabası çok önemlidir. Dolayısıyla biz özgün ve yerli bir proje olan Çözüm Süreci’ni yürütmekte son derece kararlıyız. Çünkü bu hem Türkiye’nin geleceği açısından hem de Cumhuriyet’in çok temel bir sorunun çözülmesi açısından çok önemli” dedi.

İzleme Heyeti tartışmaları

Ünal, Çözüm Süreci’nde İzleme Heyeti ile ilgili tartışmalara işaret ederek, şunları kaydetti:

“İzleme Heyeti’ne ilişkin yapılan tartışmaların ekseninde, heyetin niteliğine ilişkin tartışmalar var ve Sayın Cumhurbaşkanımızın da haklı olarak karşı çıktığı şey, İzleme Heyeti’nin sürecin dışında bir hakem ya da üçüncü göz olarak temellendirilmesi… Buna tabii ki biz de karşıyız. Çünkü Sayın Başbakanımızın da ifade ettiği gibi Çözüm Süreci’nin en temel özelliği özgün ve yerli olmasıdır. Özgün ve yerli olan bir sürecin doğal olarak enstrümanları ve mekanizmaları da yerli olacaktır. Üçüncü göz ya da bir hakem heyeti rolünün İzleme Heyeti’ne bir misyon olarak biçilmesi tabii ki doğru değil. İzleme Heyeti daha çok yerli bir enstrüman olarak çözümün parçası ve kolaylaştırıcısı olacaktır.

“Cumhurbaşkanımız Çözüm Süreci’nin mimarıdır”

Ünal,  konuyla ilgili olarak  iktidarın kendi içinde ayrık düşmesinin söz konusu olmadığını belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konulara olan hassasiyetini ve kaygılarını dile getirdiğini vurguladı. “Sayın Cumhurbaşkanımız; bizim kurucu genel başkanımız ve Çözüm Süreci’nin mimarıdır. Bu konudaki kaygılarını dile getirmesi de son derece doğaldır. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki açıklamaları da bizim için son derece kıymetlidir” diye konuştu.
 

(AA)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Yazar Bilgileri

admin sedat.hackerr@gmail.com
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

*